אאא

כ-20 אלף ישראלים, לפחות - ניצלו ממוות, מאז החלו חיסוני הקורונה בישראל; ללא החיסונים - מניין המתים מנגיף ה'קורונה' בישראל היה עלול להגיע לכ-30 אלף איש, כך עולה מניתוח נתונים מיוחד שערך עבור "ישראל היום" פרופ' איתמר גרוטו, לשעבר ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות והמשנה למנכ"ל המשרד. את הדברים מפרסם הבוקר (אטשון) פרשן וכתב הבריאות של "ישראל היום", רן רזניק. 

הנתונים שערך וחישב גרוטו מתבססים על הניתוח שערך המרכז לבקרת מחלות של אירופה (ECDC), אחד הגופים החשובים בעולם למעקב אחר מחלות ומגיפות. מדובר בהערכה זהירה מאחר שהיא מתייחסת רק לבני 60 ומעלה. לדברי גרוטו, יש עוד כמה אלפי ישראלים לפחות, בני פחות מ-60, שניצלו בזכות החיסונים.

על פי נתוני משרד הבריאות, מאז תחילת מבצע החיסונים ב-19 בדצמבר 2020 ועד אתמול קיבלו כ-6.7 מיליון ישראלים את המנה הראשונה של החיסון לקורונה, כ-6 מיליון קיבלו את המנה השנייה, כ-4.4 מיליון קיבלו את המנה השלישית, וכ-600 אלף ישראלים כבר קיבלו את המנה הרביעית של החיסון.

עוד עולה מהנתונים כי הסיכון של ישראלי לא מחוסן למות מקורונה גדול פי שמונה בהשוואה לאדם מחוסן, וכי גם בגל החמישי של האומיקרון נשמר יתרון אדיר למחוסנים, שהסיכון שלהם למות מקורונה קטן פי חמישה לעומת מי שאינו מחוסן.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

פרופ' גרוטו, מומחה לבריאות הציבור ולאפידמיולוגיה ומרצה באוניברסיטת בן־גוריון בבאר שבע, אמר ל"ישראל היום" כי "חלקים מסוימים בציבור ובקרב מומחים המתבוננים כעת בגל האומיקרון, טוענים כי זו הוכחה כי מדובר במחלה קלה 'כמו שפעת', אלא שזוהי טענה מופרכת שכן לא מובאת בחשבון ההשפעה החשובה של החיסונים, שמונעת תחלואה קשה ותמותה בהיקפים גדולים גם כעת מול גל האומיקרון".

לדברי פרופ' גרוטו, "בניתוח שערך המרכז לבקרת מחלות של אירופה (ECDC) ואשר פורסם בנובמבר 2021, נבדק מספר מקרי המוות בקרב מבוגרים מעל גיל 60 אשר נמנעו בזכות החיסונים במדינות האזור האירופי של ארגון הבריאות העולמי, ובהן גם ישראל. הבדיקה התייחסה לקבוצת גיל זו שכן כ־90% ממקרי התמותה הם מעל גיל 60. המחקר, אשר פורסם באתר Eurosurveillance, הניח כי שיעורי מניעת התמותה על ידי חיסונים הם 60% אחרי מנה אחת ו־95% לאחר שתי מנות".

ואכן, לדברי פרופ' גרוטו, "מהמחקר עולה כי בתקופה שבין דצמבר 2020, תחילת מבצעי החיסון בארץ ובחו"ל, לנובמבר 2021 מדורגת ישראל במקום השלישי במספר מקרי המוות שנמנעו כתוצאה מחיסונים, וכי נמנעו 15,662 מקרי מוות בתקופה זאת בישראל. בתקופה זו נפטרו בישראל 3,972 איש מעל גיל 60, ואלמלא החיסונים היו נפטרים 19,634 אנשים בישראל".