אאא

סערת האזנות הסתר במשטרה: השר לביטחון הפנים, עמר בר-לב, הגיב אמש (חמישי) בהמשך לבדיקת היועץ המשפטי לממשלה, הד״ר אביחי מנדלבליט, על תוצאות בדיקתו וסיפר על רצונו להקים צוות שיבדוק את השימוש במערכות המעקב הטכנולוגיות של משטרת ישראל לאורך השנים.

השר בר-לב מסר, ״החוק חל על כולנו - ועל המשטרה בראש ובראשונה. היועמ״ש קובע במפורש - במישור המערכתי המשטרה התנהלה כדין. אני שבע רצון שבחינתו לא גילתה שום ממצאים חריגים במישור המערכתי ולא העלתה חשש שמשטרת ישראל אינה פועלת שלא מכוח סמכויותיה. במישור הפרטני, לא נמצאה חריגה מהנוהל המאושר על פי חוק. ברם, יתכן שאירועים פרטניים התרחשו בניגוד לחוק ולכן החליט היועמש להקים צוות בדיקה בראשותה של המשנה, עמית מררי, בנוסף למומחים חיצוניים, על מנת לבדוק את המקרים הפרטניים״.

כמו כן, הוסיף השר בר-לב, ״אני מאמין שהסריקה במסרקות ברזל שיבצע הצוות בראשותה של המשנה ליועמ״ש, לכלל ההפעלות של המערכת הטכנולוגית יהיה צעד הכרחי לוודא שבמערכת אין תפוחים רקובים לבניין אמון הציבור במשטרת ישראל״.

השר הוסיף, ״קל לחבוט במשטרה כשהם עושים, ולהלום בהם כשהם לא עושים. לא הכל במשטרה מושלם, ואנחנו עובדים ביחד וללא הפסקה על שיפור והתייעלות, על הממשקים אל מול האזרחים, על החזרת המשילות בנגב ועל כיצד מאפשרים לאזרחים לממש את הזכות הדמוקרטית להפגין מבלי להגיע לכדי עימות פיזי. אבל אני אומר בלב שלם שמשטרת ישראל היא גוף שמלא באנשים שמתעוררים בבוקר עם דאגה לאזרחי ישראל, שעומדים בפני קשיים בלתי-אנושיים מידי יום ביומו לאכוף את החוק במדינה וששואף כל הזמן להשתפר ולא קופא על השמרים. אם היה מי שחטא – אין הוא מעיד על הכלל ואין לו מחילה. הוא ימצא ויועמד לדין!״

כזכור, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הודיע אמש, במכתב ששיגר אל מפכ"ל המשטרה רב ניצן קובי שבתאי, כי יקים צוות שיבחן את הטענות באשר לשימוש המשטרה בתכנת NSO לריגול אחר אזרחים.

על פי הטענות, שנחשפו השבוע בעקבות תחקיר של 'כלכליסט', המשטרה ריגלה ופרצה מרחוק לטלפונים של אזרחים ישראליים ללא צו חיפוש או אישור משפטי.

על פי התחקיר, בשנה שעברה, בזמן "מחאת בלפור", המשטרה שתלה מרחוק בטלפונים של המפגינים, תוכנת מעקב של NSO והשתלטה על המכשירים שלהם, תוך שהיא מאזינה לשיחות וצופה בכל ההתכתבויות שלהם, זאת בניסיון לשלוט על ההפגנה.

במכתבו, הדגיש היועץ כי "קשה להפריז בחומרתה של הפגיעה הנטענת בזכויות היסוד הנוגעות בדבר". הוא הוסיף כי ככל ותתגלה התנהגות פסולה - "עשויה זו בהחלט לעלות כדי עבירה פלילית, וככל שימצא בסיס לכך היא תחייב מיצוי הדין".

בסיום מכתבו הודיע, כאמור, כי החליט להקים צוות לבדיקת הנושא בכללותו. הוא הוסיף וביקש שיעבירו להם בימים הקרובים את הצווים להאזנה שניתנו בשנתיים האחרונות.