אאא

המשטרה הודיעה הערב (חמישי) על סגירת בית המדרש של חסידות סאטמר בעיר בני ברק באורח זמני, למשך שלושים יום - כפי שנחשף מוקדם יותר היום ב'כיכר השבת'.

את ההחלטה קיבלו אחרי פגישה בנוכחות אנשי החסידות, ואנשיו של הרב מייזליש, מי שפוטר מראשות הישיבה בהוראת האדמו"ר ושאנשיו מנסים לנהל מאבק נגד החסידות.

בחסידות סאטמר חתמו על הסכם ללכת לבוררות, אך אנשי הרב מייזליש סירבו להתדיין בדין תורה. לכן, וכדי למנוע שוב את מראות האלימות של נסיונות הפריצה למקום מצד אנשי הרב מייזליש, הוחלט במשטרה על סגירת בית הכנסת לעת עתה.

פרוטוקול הפגישה, הגיע ל'כיכר השבת' וממנו עולה כי המשטרה הציעה במהלך השבוע האחרון לצדדים לפתוח בהליך בוררות מוסכם, וכי לאחר שבהנהלה הסכימו מיד להליך, התקבל הסירוב של אנשי הרב מייזליש.

 המהומות בבית המדרש בבני ברק (באדיבות המצלם, ללא קרדיט)

מפקד מרחב דן במשטרה אמר לצדדים: "הרצון של המשטרה הוא שבית הכנסת יפעל, ולא משנה לנו הסידור ביניכם, אני לא הולך להיות זה שמבצע את סידורי התפילה בתוך חסידות סאטמר, אתם נבונים ויודעים לפתור את הבעיות".

אחד מאנשי הרב מייזליש הודה במהלך הפגישה, "אבקש להבהיר שאנחנו לא רוצים בוררות ברגע זה, משום שאם נעשה כן זה רק יקצין את העמדה שלנו, משום שכל אחד ינסה להוכיח שהוא צודק. בוא נרגיע את הרוחות, שני הצדדים לא רוצים בכך, זה מזעזע. יש חילול שבת, והפתרון הוא שכל אחד יחשוב על האחר".

בשלב זה הסביר נציג ההנהלה את שאירע תוך שהוא מציין כי הוא משמש גבאי בית המדרש כבר 15 שנה. "נתתי ואתן את חיי עבור הקהילה, הם רוצים להוציא אותנו בכוח הזרוע, עברתי השפלות, ביזיונות ומכות קשות שכללו השלכת ביצים, ונזק לרכב".

נציג החסידות הוסיף והבהיר כי האדמו"ר הוא הסמכות העליונה, ולאחר שנעשו ניסיונות לשלום פעם אחר פעם, החליט האדמו"ר כי מי שרוצה ללכת למקום אחר - שילך.

הוא הוסיף וחשף: "הצעתי 3 בתי דין בבני ברק שידונו בסכסוך, ואפשרתי להם לבחור כל הרכב שרק ירצו על מנת שתהיה הסכמה, ושלא אקבל שוב פעם מכות, אני מוכן לעשות הכול על מנת שלפשרה תהיה תוקף של פסק דין".

בתגובה לדברים התחמק נציג המתנגדים ואמר כי "ההלכה אומרת לגבי דין תורה שצריך לשלוח הזמנה, שישלח לי הזמנה", והפתיע כשדרש לא לדון בבית דין: "אנו רוצים גישור אזרחי ולא בוררות".

על כך השיב נציג ההנהלה כי הבקשה להזמנה מקורה ברצון להיכנס שוב לוויכוח, וכי מפליא שמנסים להתחמק מלדון בדין תורה.

לאחר שהצדדים שטחו את טענותיהם החליטה המשטרה כאמור לסגור את בית המדרש למשך 30 יום, ובהחלטה כותב מפקד המרחב: "לאחר שבחנתי את טענותיהם, ולאחר שעיינתי בחומרי החקירה המבוססים שהונחו בפניי, הגעתי להחלטה כי בשלב זה באיזון שבין חופש הדת של מחזיקי המקום מחד, והשמירה על שלומו וביטחונו של הציבור מאידך, גובר האינטרס הציבורי, ולאור כל האמור הוריתי על סגירתו של המקום החל ממחר בשעה 13:00 בצהריים, למשך חודש ימים".

בעקבות סגירת בית הכנסת, הודיעו אנשי הרב מייזליש על קיום עצרת תפילה ומחאה, הערב באתרא קדישא מירון, בציון הרשב"י.