תוכן גולשים
כתבה זו נכתבה על ידי גולש כיכר השבת. אין המערכת אחראית לתוכנה ו/או אמיתותה של הכתבה.

עמנואל! זעקת מעונים או זעקת מענים?

בחודשים ובשבועות האחרונים היינו עדים לאחת הפרשיות המבישות ביותר בתולדות העם היהודי ובתולדות מדינת ישראל, "פרשת עמנואל". ולדאבון לב, במקום להכות על חטא, ישנם כמה גורמים בצבור החרדי המנסים לטהר את שרץ הגזענות תחת מסוה ציות ל"דעת תורה".

יאמר ברורות, בקול רם חזק ותקיף, מה שנעשה בעמנואל היה חטא "שנאת חינם" במלא התגלמותו. בל נשכח שבעת שהסיפור נחשף לציבור עמדה לה זקופה גדר הפרדה מוחלטת בין התלמידות האשכנזיות לתלמידות הספרדיות, נאסר עליהן לשוחח זו עם זו. עם התעללות נוראית מתמשכת בנפש התלמידות המזרחיות והוריהן, תוך רמיסת כבוד האדם וחירותו עד עפר, וכל זאת תוך היאחזות בשיפולי גלימתו של האדמו"ר מסלונים.

וכאשר באו מים עד נפש, והנפשות הכואבות לא יכלו עוד לשאת את הקיפוח והאפליה הנוראית הזו, ונאחזו במפלט היחיד הלא הוא "רשויות החוק", נשמעה זעקה מקצה המחנה הזה ועד קצהו. אוי ואבוי! בג"ץ מתערב בחינוך "הטהור" של ילדינו.

חברים! הבה ונקרא לבעיה בשמה האמיתי "גזענות". זו גזענות לשמה ואין שום מילה אחרת, כמובן שהיום גזענות זו עטופה במעטפת ציות לדעת תורה כביכול וכל מיני שיקולים למיניהם. אך האמת האמיתית שעומדת תחת כל זה היא שנאת מזרחיים. חינוך לגזענות והפרדה אינו טהור אלא טמא בתכלית.

אינני מבין כיצד כספי המדינה וכספי משלמי המסים שהינם כלל הציבור שימשו ומשמשים עד עתה את המערכת הרקובה הזאת? הייתכן שהמדינה מממנת בכספנו מוסדות המנציחים אפליה. רבותי התעוררו איננו נמצאים בגרמניה בשלהי 1938, אנחנו במדינת ישראל, כיצד דברים כאלו יכולים לקרות.

כשישנו ערפל סמיך, צריך להגדיר היטב מושגי יסוד. א. כספי מדינה אינם יכולים בשום פנים ואופן לעמוד לרשות מוסד המפלה בכל צורה שהיא בין אזרח לאזרח מכל סוג שיהיה. ב. על המדינה ורשויות החוק לאכוף את חוק הגזענות בכל מקום שיהיה, בין במוסדות פרטיים ובין במוסדות שאינם ממומנים ע"י המדינה.

תודות לאל בציבור החילוני והדתי לאומי כיום כמעט ואין הבדלים בחברה בין מזרחי לאשכנזי, האדם נמדד לפי מעשיו ולא לפי מוצאו, ואילו בצבור החרדי האמון על תורת ישראל הגזענות חוגגת בצורה איומה. כותב שורות אלו רצה להכניס את ילדיו לתלמוד תורה במודיעין עילית והוצג לו שאלון ובו מפורטת השאלה היכן נולדו ההורים, והיכן נולדו הסבים (כדי שחלילה לא יעלם המוצא המזרחי, ובעוד דור ישאלו היכן נולדו הסבות רבות). רבותי! איננו בגרמניה, אנחנו במדינת ישראל מדינת (כל) אזרחיה.

אמרו לי ידידי! הידעתם כי בתלמודי תורה הנמצאים בריכוזים החרדים אחד המפיינים הבולטים בטיבו של התלמוד תורה הוא כמה אחוזי מזרחיים יש בו. לא יאומן כי יסופר!

והנה אחר שזעקו ההורים המעונים שבעמנואל עם ילדיהם אצל רבנים ואף אחד לא התייחס למצוקתם אז פנו לרשויות החוק שידונו בצדק ואכן כך עשו. והנה עכשיו הצבור החרדי הזה כביכול בא וזועק על התערבות בית המשפט. וכאן הבן שואל? רבנים! שרים וחברי כנסת! עסקני ציבור! היכן הייתם עד עתה. מדוע אתם ממשיכים להחזיק ביד מנהלי מוסדות מרושעים בכל יתר הריכוזים החרדים. כשם ששתקתם עד כה המשיכו לשתוק, תנו לבית המשפט לסיים את המלאכה בה מעולם לא התחלתם.

אספר אפיזודה מעניינת, לפני כמה שנים התבקשתי להשתתף בכינוס של מרצים ורבנים העוסקים בחזרה בתשובה. ביקשתי את רשות הדיבור ושאלתי. אמרו לי! אתם שולחים אברכים בשעות הערב שילכו לרמלה לוד ולכל מיני ערים בישראל על מנת להחזיר בתשובה משפחות, והנה הדלתות נפתחות בפניהם, ואברך מאמץ לחיקו משפחה הרוצה להתקרב אל חיק היהדות. אחר כמה זמן אותו אברך המתגורר בריכוז חרדי מזמין את המשפחה המתקרבת לביתו על מנת שיחושו באוירת השבת, אותה משפחה מגיעה לבית האברך, והנה מה טוב ומה נפלא, איזה רוגע, איזו שלווה, הילדים משחקים בכבישים ואין מכונית שעוברת, השירה והזמרה בוקעים מכל בית. בקיצור שבת נפלאה! לאחר השבת אומר ראש המשפחה המתקרבת לאשתו ראית איזו אוירה נפלאה יש בריכוזים הללו, בואי ונעבור לעיר זו למען חינוך ילדינו, והנה גם האשה המוקסמת משיבה בחיוב. הם עושים הכל ועוברים דירה תוך מסירות מופלאה והשארת הכל מאחור. וכאן מתחילות הבעיות, השכנים בבנין מזהירים את ילדיהם שלא ישחקו עם הפרקים הללו שבאו לבנין, מתחילים להסתכל על שמלתה של האשה ולמדוד אם היא כשרה או לא, בודקים את צבע הכיפות שילדיהם חובשים. לא מקבלים את הילדים לתלמודי התורה ואז ההורים המתקרבים הופכים לממורמרים, ילדיהם הופכים להיות שולי החברה.... כולם הסתכלו עלי המומים, ואז אמרתי להם בלי להתבלבל, כל זמן שאתם כאלו אל תלכו להחזיר בתשובה, הקדוש ברוך הוא מעדיף מחללי שבת על פני אנשים ששונאים האחד את רעהו, מדוע אתם הורסים את משפחות המתקרבים הללו באשליות על שמים ורודים בזמן שגם הקרקע נשמטת מתחת רגליהם. צעקתי לתוך הרמקול יש מישהו שיכול לומר לי שאני שקרן! וזעקתי נותרה ללא מענה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

לו היה משה רבנו חי היום, לו היו חיים רועי ישראל, האבות הקדושים, הנביאים וכל צדיקי הדורות, הם היו שואגים עלינו, לאן הגעתם. בית המקדש נחרב על שנאת חינם הפחותה מהשנאה שיש היום בצבור החרדי בין מגזר למשנהו.

מוטב שראשי הצבור יכו על לב ויקרעו את לבבם ולא את בגדיהם על השנאה התהומית השוררת במחנה, על הפלגנות (ספרדים, אשכנזים, חסידים ומתנגדים ומאה חמישים סוגי חסידויות למינהן, וכל אחד אומר שרק בו דיבר ה', וראה לדוגמא 16 הכשרי מהדרין שכל אחד מהם פוסל ונותן מום ברעהו), על לשון הרע ורכילות, על שפיכת דם נקי הנעשית במסוה ובאיצטלא של יראת שמים.

אי אפשר שלא להזכר במילותיו של האמיץ בלוחמי השויון בדורנו, מרטין לותר קינג יש לי חלום, שאלתי ממנו את מילותיו לצורך המקופחים אצלנו....... "יש לי חלום שיום אחד תקום אומה זאת ותגשים את משמעותה האמיתית של סיסמתה: "ואהבת לרעך כמוך-כי בצלם אלוהים ברא את האדם". יש לי חלום שיום אחד בישיבות בני ברק אתיופי תימני ואשכנזי יבואו להתיישב יחדיו לשולחן האחווה. יש לי חלום שיום אחד ריכוזי החרדים, המזיעים תחת חום אי הצדק ואי השוויון, יהפכו לנווה חופש וצדק ושלום. יש לי חלום שארבעת ילדי יחיו יום אחד באומה בה הם לא יישפטו על פי צבע עורם ומוצאם אלא על פי טיב אישיותם."

אני מקווה שכשם שזכינו לראות במיטוט העוול בעמנואל, כן נזכה לראותו ביתר ערי ישראל, ואז יקוים בנו היעוד הנבואי של הנביא יחזקאל (פרק לז), כֹּה אָמַר אֲדֹנָי אלהים הִנֵּה אֲנִי לֹקֵחַ אֶת עֵץ יוֹסֵף אֲשֶׁר בְּיַד אֶפְרַיִם וְשִׁבְטֵי יִשְׂרָאֵל חֲבֵרָיו וְנָתַתִּי אוֹתָם עָלָיו אֶת עֵץ יְהוּדָה וַעֲשִׂיתִם לְעֵץ אֶחָד וְהָיוּ אֶחָד בְּיָדִי.

רוצים גם לכתוב כתבה משלכם ולפרסם אותה בכיכר השבת? הרשמו לאתר ושלחו לנו את הכתבה לתוכן גולשים.