אאא

(צילומים: קובי ישעיהו, פלאש 90)

"בידו של כל אדם לתרום לאהבת חינם. אם מתבוננים טוב לדעת שכל זה הבל לריק - אם אדם בא ממוצא כזה או אחר, אין בכך לקבוע מאומה" - כך אמר אתמול הראשון לציון והרב הראשי לישראל, הגאון הרב שלמה-משה עמאר שליט"א בראיון מיוחד שהעניק ל"כיכר השבת", ערב השנה החדשה.

הרב עמאר התייחס בראיון הבלעדי לשורה ארוכה של נושאים - החל מפרוד הלבבות בעם, דרך פרשת עמנואל וסוגיית הרפורמים, ועד לאיום האיראני.

הרב זעק השנה בכאב נגד השתלטותם של הרפורמים על כל חלקה טובה. האם המפלגות החרדיות מצדיקות את קיומן בממשלה?

"אני יודע שזה כואב להן, למפלגות, אבל אני עדיין מצפה שישימו את הדבר הזה בראש סדר היום.

"העניין הזה שהרפורמים וחייליהם - אין פה בארץ רפורמים, אלא חיילים שלהם. הם נלחמים נגד כל דבר שבקדושה, ואם לא נעמוד וניקהל על נפשינו, חלילה נמצא שיהיו פרצות בכרם בית ישראל.

"זו אחריות גדולה. אנחנו אוהבים אותם גם בתור יהודים, מתפללים עליהם שה´ יחזיר אותם בתשובה. אבל הם הולכים בדרך מאוד מסוכנת".

איראן מתחמשת, והעם בישראל חושש. כיהודים מאמינים, מה עלינו לעשות?

"זו העת והזמן להרבות בתפילה. זה איתות מהשמים שנרבה בתפילות. כך אמרו חז"ל".

רבבות נמצאים כעת באומן, ולאחרונה עלתה שאלת העלאת עצמותיו של רבי נחמן לישראל. מהי עמדת הרב בנושא?

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"זה לא עניין של עמדה. צריכים כל ראשי הקהל להתאסף מכל החוגים של ברסלב ולדון בכך, כדי למנוע מחלוקת. להעלות עצמות אדם ישראלי, קל וחומר של צדיק - זה מותר, אבל צריך שזה יהיה בלי מחלוקת.

"אם תהיה הסכמה של כל ההנהגה, חכמי ברסלב ורבניה - אין שום מניעה".

ישראל עסוקה כעת ב"שיחות שלום".

"עם ישראל מחויב לנסות ואולי, בעז"ה, יבוא שלום. גם עם מצרים, כשהתחילו לדבר על זה, זה נראה בלתי אפשרי. וזה מחזיק למעלה מ-30 שנה. עושים כל השתדלות, ורק צריך תפילה שה´ יחזק את ידיהם שאלה שמנהלים את המדיניות שלא יתקפלו".

בג"ץ טעה כשהתערב בפרשת עמנואל?

"היה אפשר לעשות זאת אחרת. אני בכלל לא בעד שנושאים כאלה באים לבית-משפט. יש בית-דין לכך. היה צריך רגישות גדולה יותר. נדמה לי שעם השקעה וחשיבה מעמיקה יותר, העניין היה יכול להיגמר ברוח טובה יותר".