אאא

השתתפתי הבוקר בדיון בועדת הכלכלה של הכנסת בנושא קווי המהדרין. מצחיק, מצחיק לראות כל כך הרבה אנשים רציניים, אחראיים ומבוגרים משתתפים בפסטיבל תקשורתי ילדותי חסר פרופורציה. יושבים שם כל הקצונה הבכירה של משטרת ירושלים, יושיבם שם בכירי משרד התחבורה, יושבים שם כל נציגי ארגוני הנשים, וכמובן כל חברי הכנסת של נשים מקדימה את פיצי לבני (כדי שתעלה טיפה בסקרים, אפילו שהיא לא עולה אף פעם לאוטובוסים הצפופים של ירושלים).

וכולם דנים בשיא הרצינות ובמלוא האנרגיה, המרץ והנחרצות לשים סוף לתופעה הנוראית, המזעזעת, האיומה, המגונה, הבלתי ראויה של הערה שהעיר מישהו למישהיא באוטובוס בדרך מאשדוד לירושלים.

אפילו יהודה אלבז, ראש אגף תחבורה ציבורית סיפר (והנה סקופ בלעדי שלא תקראו בשום אתרי החשדות הישראלים המאוזנים): כי משרד התחבורה קיים בשנה החולפת למעלה מ-4,000 בדיקות ביקורת בקווי המהדרין (הוא סיפר כי מדובר בסך הכל ב-55 קווים כאלה הפועלים ברחבי הארץ...). מתוך 4,000 הבדיקות היו 56(!!!!) מקרים שהעירו למבקרים על כך שהם יושבים במקום הלא נכון. מתוך ה-56 רק 15 מהבקרים והבקריות חששו שהעימות יגלוש ועברו למקום אחר באוטובוס. הבקרים והבקריות, היו כמובן חילונים שנסעו בתוך קווים חרדיים. דו"ח נוסף שהזמינה הוועדה אמרה כי בשנה האחרונה הגיעו למשרד התחבורה בסך הכל 20 (!!!!) תלונות בלבד על הנושא של קווי המהדרין. (כמה תקציב ואנרגיה המדינה משקיעה בעניין הזה? שפשוט יאשרו לחרדים להפעיל קווים פרטיים, כפי שביקשו הרבנים וזהו!)

אתה שומע את כל זאת ומתפלץ. אין להם במה להתעסק? מתי בפעם האחרונה ועדת הקלקלה של הכנסת דנה בעשרות אלפי מקרים של אלימות בני נוער בישראל, במאות מריבות ותגרות שיש מדי ערב וצהריים ובוקר ושבת. על-פי דו"ח הפשיעה של משטרת ישראל, בכל 75 שניות בממוצע מתבצע במדינת ישראל אירוע פשיעה: גניבות, פריצות, עבירות סמים, תקיפות. על פי הדו"ח בכל שלושה ימים מתבצע מעשה רצח. מדי שנה יש למעלה ממאה אלף פניות למשטרת ישראל. איפה האמיצים החילונים שילכו ויפגינו בישובים הערבים בצפון על עשרות מקרי רצח "על רקע כבוד המשפחה"? איפה הגיבורים החילונים שילכו לדרום תל אביב להפגין נגד הסודנים על עשרות מקרי אלימות ופשיעה? איפה האמיצה החילונית שתלך ותריב עם צעירים חילונים מתודלקים באלכוהול ומצוידים בסכינים ובקרשים? הם גיבורים על החלשלושים מבית שמש ומסמטאות מאה שערים. הם גיבורים על השוליים החרדיים הסהרוריים שהכי גרוע שלהם זה יריקה ואולי התנהגות לא מנומסת ודיבורים לא יפים. ניסח זאת יפה מקס נורדאו: "היהודים, אינם שנואים מחמת תכונותיהם הרעות, אלא מייחסים להם תכונות רעות מפני שהם שנואים" (אתם מוזמנים להחליף את המילה "היהודים" במילה "החרדים").

ההיסטוריון יחזקאל קויפמן הגדיר עניין זה: "האנטישמיות משתמשת בשיטה של האשמות המכוונות נגד הדת היהודית, המוסר היהודי, אורח חייהם של היהודים ויחסם אל הסביבה הנוכרייה, ואלה הם ראשי דרכיה: הבדות: היא מאשימה את היהודים בחטאים, שאינם בהם כלל. ההכללה: היא מגלגלת על הכלל היהודי כולו את אשמות היחידים וההחמרה: היא חושבת להם לחטאים מה שאינו נחשב לאחרים לחטאים.

ובכן, חילוני חרדי יקר. אם אתה חרד מהחרדים, ופחד ואימה ממלאים את חדרי לבך, שתה כוס מים. תירגע. צא מהממ"ד. אין התקפה על ישראל. שום דבר לא השתנה באוטובוס ובמדרכה בעשר השנים האחרונות. חוץ מפיצי לבני שהחליטה להגדיל את הרייטינג שלה על חוסר הנימוס של חרדי מזדמן. וחוץ מהחלטה אסטרטגית של הקרן החדשה לישראל ושל כמה ראבייס רפורמים להתערב לחרדים כל הזמן בצלחת (ובאוטובוס). אם בכל זאת הנך בחרדה, אתה מוזמן לטיפול בקליניקה שלי. פעמיים בשבוע אחרי הצהריים. הפרטים שלי שמורים במערכת.

אך גם אנחנו צריכים להיות חרדים. ולא להיות רגועים בעניין. בדיון בועדת הכלכלה הציע נחמן שי (מקדימה) מולא (גם מקדימה) ועד כמה מקדימה כי יעשו חוק שהדרת נשים תעלה לידי עבירה פלילית וכי המשטרה צריכה לטפל היטב בקיצוניים החרדיים. החשש הוא כי משטרת ישראל תידבק בחיידק החרדופביא. וניסו שחם, מפקד משטרת ירושלים יתחיל לעצור כל חרדי שאמר משהו, התטעש, או שכחכח בגרונו באוטובוס או במדרכה. צריך לעשות סוף לאובדן הפרופורציה. ושגם משטרת ישראל תתכבד ותאמר לחברי הכנסת ולכלי התקשורת איפה יש הטרדת נשים (מחקר עיריית תל אביב: כל אשה שניה מוטרדת בתחבורה הציבורית) ואיפה מערכת אכיפת החוק צריכה לפעול.

בקיצור כולם להירגע!