אאא

חשיפת 'כיכר השבת' את השימוש הנפוץ, עד לפני מספר ימים בהיחבא, בתוסף תזונה בשם N קורונה, מוביל את משרד הבריאות להזהיר את הציבור מפני שימוש שכזה. אלא שמול טיעון מרכזי של המשרד, מציג כעת היצרן מסמך מעניין. 

כזכור, בידיעה שפורסמה שלשום נטען, מפי לא מעט חולי קורונה בעבר, כי אחרי שנטלו את תוסף התזונה הזה חל שיפור ממשי במצבם הרפואי. בעקבות כך משרד הבריאות מפרסם היום הודעה בה נכתב, כי "המוצר מעולם לא הוכח כמטפל במחלת הקורונה או מסייע להחלים מהמחלה".
 
"הטיפות N-קורונה מעולם לא קיבלו את אישור וועדת הלסינקי מבתי חולים בארץ, לצורך ביצוע ניסויים קליניים", אומרים במשרד, ומזכירים כי בחוק "חל איסור לייחס סגולות רפואיות לתוספי תזונה, והדבר מהווה הטעייה של הציבור".
 
לפי משרד הבריאות, המוצר עצמו לא נבדק ולא אושר לשימוש או שיווק, סימון המוצר אינו תקין ואינו כולל כתובת מקום הייצור, רכיבים וסימון תזונתי.
 
וישנה גם אזהרה: "משרד הבריאות יפעל כנגד המפעל שייצר את תוסף התזונה בניגוד להנחיות, ויפעל כנגד אלו שמשווקים מוצרים שיש בהם להטעות את הציבור".

 היצרן נתן חיים, בפניה ישירה לנתניהו

כאמור, באשר לדברי המשרד כי בתי חולים בארץ לא קיבלו אישור להשתמש ב'N קורונה', מציג היצרן נתן חיים מסמך רשמי מלפני כשבועיים (ה-14.10), בו תחת 'בלנק' של משרד הבריאות ניתן אישור שכזה לחולת קורונה שהיתה במצב קריטי.

במסמך, מאשרים פרופ' אלי שפרכר סמנכ"ל מו"פ וחדשנות, וראשי ועדת הלסינקי פרופ' מרסל טופילסקי ופרופ' שמואל קויתי, את מתן תוסף התזונה לחולה המאושפזת בבית החולים איכילוב.

"למרות חוסר הבהירות בדבר התועלת שבמתן תוסף התזונה", כותבים המומחים, "החלטנו שיש מקום לאשר את הבקשה, נוכח מצבה הקשה של המטופלת ומתוך התחשבות בבקשת המשפחה למצות את אפשרויות הטיפול בה כפי שהם מבינים".

לסיום אף מפנים הפרופסורים את הצוות הרפואי ב'איכילוב' בהוראה מעשית: "הנחיות למתן ומינון הועברו על ידי מפתח הפורמולה, נתן חיים, ולפי הנחיותיו יש להפסיק מת ויטמין D תוך כדי תקופת הטיפול".