אאא

הכפר ריינאו בשוויץ החל בניסוי שבמסגרתו ישלם לתושביו עד 2,500 פראנקים (2,570 דולר) לחודש, בהתאם לגילם - וללא קשר לשאלה האם הם עובדים.

בניגוד לתוכנית להבטחת הכנסה שתושבי שוויץ דחו במשאל עם לפני שנתיים, המיזם בריינאו לא ימומן באמצעות כספי המסים - אלא על ידי מימון המונים ותרומות.

כדי להוציא את התוכנית לפועל יש צורך ברישום של לפחות 50% מ-1,300 תושבי ריינאו, וכרגע מספר התומכים עומד על 737. ניתן להירשם למיזם עד 15 בספטמבר.

את הפרויקט מובילה במאית הקולנוע השוויצרית רבקה פניאן; לדבריה, הרעיון של הבטחת הכנסה בסיסית ריתק אותה, בעקבות הוויכוח הציבורי סביב משאל העם בנושא ב-2016. פניאן מתכוונת לתעד את המיזם בריינאו בסרט.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

סכום של 2,500 פרנק בחודש אינו גבוה במיוחד בשוויץ; לשם השוואה, קופאי מתחיל בחנות בבזל, שעובד 42 שעות בשבוע, מרוויח כ-3,500 פרנק בחודש.

על פי ההצעה שנדחתה במשאל העם, כל התושבים המבוגרים בשוויץ היו זכאים להכנסה חודשית של 2,500 פרנקים ללא קשר לעובדה אם הם עובדים או לא. המתנגדים טענו כי תוכנית מסוג זה, המבטלת את הקשר בין העבודה שנעשית והכסף שמרוויחים, תפגע בחברה.

שוויץ אינה המדינה הראשונה בה הועלו תוכניות הכנסה בסיסית. כך למשל, הממשלה בפינלנד בחנה את הנושא, שנמצא גם על סדר היום של הממשלה הפופוליסטית באיטליה.