אאא

משרד האוצר יבקש מוועדת הכספים לאשר הבוקר (יום רביעי) העברת כ-4.6 מיליארד שקל של עודפים תקציביים במשרד השיכון משנת התקציב 2017 ל-2018.

העברת העודפים נדרשת את אישור הועדה מאחר שהכספים הללו לא בוצעו ולא הועברו ליעדם ב-2017. שנת התקציב 2018 עומדת להסתיים עוד 4 חודשים, וגם כעת לא ברור אם הכסף הזה לא יעבור בסופו של דבר ל-2019.

הכספים מיועדים בין היתר למענקי בינוי, אשראי לדיור, דיור ציבורי, פיתוח קרקע לבנייה חדשה למגורים, העמדת אשראי לאתיופים, סיוע בשכר דירה לזכאים ועוד.

בנוסף, ועדת הכספים תדון מחר בשורה של פניות לשינויים בתקציב, בהם העברת 40 מיליון שקל בתקציב לתגבור לימודי היהדות במערכת החינוך. הכסף מועבר בהתאם להסכמים הקואליציוניים עם מפלגת "הבית היהודי". על הקצאת הכספים סוכם בסוף 2016 אבל רק כעת מגיע שלב הביצוע והעברתו ליעדו לאחר שהושלמו הבדיקות המשפטיות הכרוכות בעניין. תקציב זה גדל מ-7.5 מיליון שקל בשנה ב-2015 ל-8.9 מיליון שקל ב-2018. כעת כאמור יתוגבר הסעיף הזה ב-40 מיליון שקל.

בפנייה תקציבית אחרת מוצע להעביר 80 מיליון שקל למשרד החינוך לצורך הפקעת קרקעות במזרח ירושלים להקמת כיתות לימוד לגני ילדים.

כמו כן, מבקש האוצר את אישורה של ועדת הכספים להעברת 181 מיליון שקל לרשות המסים, לצורך היערכותה להקמת הנמלים החדשים באשדוד ובחיפה וכן לפרויקטים מיחשוביים ברשות.

עוד מוצע להעביר 203 מיליון שקל למשרד המדע, מזה 103 מיליון שקל לתוכנית החלל, והשאר לתוכנית פרחי מדע לעידוד השתתפות של בני נוער בתוכניות מדע.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

בפנייה אחרת מוצע להעביר 11.3 מיליון שקל לחשב הכללי באוצר להעסקת חשבים מלווים בבתי החולים לניאדו, הדסה ועוד.

לקראת הבחירות לכנסת הצפויות ב-2019 מבקש האוצר להקצות 1.3 מיליון שקל לוועדת הבחירות המרכזית לצורך שיפוץ ופיתוח המרכז הלוגיסטי, של ועדת הבחירות המרכזית. ביצוע פרויקט זה מתעכב. מעבר למתוכנן ועל כן, נדרשת העברה תקציבית לשנה התקציבית העוקבת.

למשרד הפנים יועברו בין היתר 2.5 מיליון שקל לצורך פיקוח על הבחירות המוניציפאליות שייערכו בסוף אוקטובר 2018, ו-4 מיליון שקל לפיתוח מבני דת. למשרד הדתות מוצע להעביר עודף של 46 מיליון שקל למועצות דתיות, תמיכה בשירותי דת בתי עלמין ועוד.

ח"כ מיקי לוי, (יש עתיד) מתח ביקורת על העברות העודפים הגבוהות ואמר: "מדובר בחוסר תכנון מהותי של תקציב המדינה וזלזול בכספי ציבור ובכנסת. זוהי המשך מגמה של בניית תקציב תוך כדי שנת תקציב על פי מצבי רוח פוליטיים. שוב מועברים אלינו בקשות להעברת תקציבים ציבוריים על סך מיליארדי שקלים ללא תכנון, וזאת רגע לפני סוף שנת הכספים. אין בכוונתי לתת יד להעברת התקציבים הללו ואני מתכוון להיאבק בבקשה הממשלה ולהצביע נגד".