אאא

ושוב הרוטינה הקבועה, הפירומן התורן דוב הלברטל יצא חוצץ, כרגיל, מפיו רושף השטנה לפידים יהלוכו, גם כן כרגיל... בכלל, הלברטל מגלם בעיניי מין יורם שפטל שכזה בגירסתו החרדית, שניהם עו''ד, ושניהם כאלו שאתה מקשיב להם, ומכה את ראשך בקיר: כמה חבל שאנשים כה קוהרנטים, נוקטים בקו קיצוני משיחי, שגורם לאנשים להתעלם מדבריהם לחלוטין, אף אם הם 'נכשלים' ובטעות מדברים דברי טעם.

על מי יצא הקצף הפעם? על כנסי ההתעוררות לנשים ביד אליהו. על ספסל הנאשמים: ש''ס, המארגנת לטענתו. פרטי האשמה: ש"ס מנצלת את תמימותן של נשים. בקיצור: כלשון חז''ל, 'מואס באחרים העושים' בגיבוב של הבלים, ליצנות והאשמות שווא.

יובהר בזאת, איני מכיר את הכינוסים הללו מבפנים, ולא אוכל לקבוע שכל מה שנאמר או נעשה בכינוסים אלו מתאים לכל שכבות הציבור החרדי. רעייתי שתחיה, אם שאלתם, איננה נמנית בין משתתפות הכינוסים הללו. אם כי אני משוכנע שיש לה מה להפסיד.

גם ברור שהליהוק העממי, כמו גם סגנון המודעות הבומבסטי והצעקני הגובל, גם אם בתום לב, בשרבוב שמם של תלמידי חכמים גדולים וחשובים כמעט בשורה אחת, באותו פונט, ובאותה טקסטורה יחד עם סטנדאפיסטיות, זמרות ורבניות של הפרשת חלה, צורמים אף לי. אך מכאן ועד לעפר בעפר כנס שכולו מלא התעוררות והתחזקות ארוכה ארוכה הדרך.

דברי עו"ד הלברטל - חוצפה וגסות רוח

מעמד קידוש השם, שרבות בנות ונשים גם מבתים חרדיים איכותיים מעידות שחולל מהפך עצום בתודעתן, באמונתן, בהנהגתן. לזה הוא קורא: אירוע אקסטטי, דל קלוריות מבחינה יהודית? כיצד לא רעדה ידו לכנות בחוצפה וגסות רבנים מזכי הרבים, בתוכם תלמידי חכמים שקטנם עבה ממתניו 'רבנים מרדדים' ועוד שלל כינויים מדיפי ניחוח התנשאות חלולה של דל גאה.

וכאילו כדי להשביח את דבריו הריקים, מעלה האשמות אשר בדה מלבו. שמא יבהיר לנו היכן הוקרנו קטעי סרטים מתלהמים? מה בדיוק מתלהם בסרט שכולו תיאור חי ומרגש על כ-90 שנות עמל ויגיעה בתורה של מרן רבינו עובדיה יוסף זצ''ל? ומה מתלהם בסרט סוחט דמעות על משפחת גרוס שסיפורה נגע בלבבות כלל ישראל? 

הכי גרוטסקי בעניין, שגדול המתלהמים המוכרים כיום, לא בוש להטיף מוסר, ולשלוח חיצי קולמוסו המורעל ברבנים חשובים דוגמת הרה''ג המופלא הרב זמיר כהן, מי שאימפריית 'הידברות' שלו, חדרה למאות אלפי בתי אב, לרבות אינטלקטואלים ואקדמאים. שהרטוריקה שלו, האינטונציה הרגועה, ושלוות הנפש הקיצונית שלו מוציאה כל כריזמטי כמוני מדעתי, היא האנטי תזה המובהקת ביותר להתלהמות שדווקא הוא מייצג.

 (צילום: אבי את אבי, יח
למי קראת מתלהם? הרב זמיר כהן וכותב השורות (צילום: אתגר)
הגדלה

האם הרה''ג יעקב ישראל לוגסי מפיץ האמונה הגדול שספריו מלאי חכמה - הוא מתלהם? יסלחו לי שאר הרבנים שנכחו, כמו גם הרבניות, שאיני מכיר את שיחם/ן ושיגם/ן. (להזכירכם, או ליתר דיוק: להזכירכן, אין מסלול הכשרה פורמאלי לרבניות. זהו תואר שמוענק אוטומטית לאשת רב. ודי בצדק: אשת חבר כחבר. אך כיום האינפלציה בתוארים כבשה  גם את הצד הנשי, וכבר מצינו 'רבנית' מפרישת חלה מפורסמת, שבעלה חילוני מובהק. נו, שויין. הצרה הצרורה מתחילה כשהן מנכסות לעצמן גם את הכח לפסוק הלכה. והן טועות ומטעות בהלכה, ובבית ההוראה אנו נתקלים בכך לא פעם).

ניתן לנצל את תמימותן של נשות ש"ס?

הלברטל מיתמם, הוא אינו יכול לקבוע אם המטרה כלכלית או פוליטית. מישהו, כולל אותו, מבין מה הוא אומר? שעה שאני מסוגל לתאר לעצמי שמארגני הכנס עוד נותרו עם חובות ענק. ואחרון הכביד; כיצד מלאו ליבו היהיר לכנות ציבור חשוב של נשים יקרות, ככאלה שניתן לנצל את תמימותן? אלו הדור השני והשלישי מאותן נשים שבאו ארצה, שאמנם היו מהן שלדאבון לב נפלו קרבן לניצול דורסני, ומי שניצל את תמימותן היו אלו דווקא נשואי הערצתו 'מקימי המדינה', שבכוח הזרוע עקרו אותן מדתן ואמונתן.

ומה הקשר לש''ס, טרם הבנתי. את הכנס אירגן אדם פרטי יקר בשם ר' פנחס ראובן. ואדרבה, מצופה בהחלט מש''ס לארגן ולהיות שותפה לכנסי חיזוק שכאלה. אך כאן זה ממש לא המקרה. אלא מאי? זוהי תופעה הלברטליזית מוכרת: כשהוא חפץ לעורר את דובי השנאה הישנים את שנת החורף בבטנו הדשנה, הוא לא צריך הרבה, רק לצבוע את האובייקט בצבעי ש''ס, ושלהבת השנאה החשוכה והפונדמנטליסטית עולה מאליה. ומה בדיוק אפשר למנף פוליטית מכנס שכזה, גם לדבריו, וכי ישנן בחירות באופק?

בעצם, יש להודות לו על גילוי הלב, המרצע אצלו יוצא מהר מאוד מהשק. רק חבל שהוא מטריח את עצמו להרבות להג. יכול היה לסכם הכל בשני משפטים קצרים:

1) אני דוב המוטציה הליטאית/ חרדית/ קיצונית/ שמאלנית/ משיחית (מחק את המיותר, או שכבר שום הגדרה לא מיותרת), שאיננה מייצגת בקושי את עצמה, נזר הבריאה, אני גיליתי לעולם, בין היתר, את האטום, חשפתי את הפנצילין. וכמובן, המצאתי את המיקרופון.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

2) אני במקביל שונא ומתעב כל מי שלא דומה לי, בפרט מזרחיים.

לא יותר קצר?

האמת, במחשבה שנייה, שמא כל המאמר הזה מיותר, מאדם כזה הזוי עדיף להתעלם, להתייחס אליו כאל קוריוז, ולנהוג בו דין 'ירעה עד שיסתאב'. אך לפעמים, כמו במקרה הזה, הוא מגדיש את הסאה, ואתה חש צורך לומר למשחית: הרף.

כך ניצלתי משבת בביתו של עו"ד הלברטל

 אסיים באנקדוטה קצרה: לפני כחודש ימים התעמתתי עם הלברטל בשידור. בתום העימות הסוער, שאל אותו השדרן הפופולרי אם הוא מוכן להזמין אותי אליו לשבת? סולחה. הוא גימגם 'כן' כזה מאולץ. אני מבין אותו, שמא חשש שמטבחו ההונגרי או הפולני לא יערב לחכי. אולי חשש שנתגושש אף בשבת, והעסק יגמר בבכי (מצידו, כמובן).

בכלל, הייתה זו סתם הרמה להנחתה מצידו של המראיין, רשימת המוזמנים הלעומתיים שהוא משגר אליו לשבת לא נגמרת... אבל כל זה לא רלוונטי, כיוון ששבוע אחרי, הבנתי שפשוט נס משמים שלא הוזמנתי אליו באמת... מה אירע? הלברטל שוב חולל מהומה, כשאמר באחד מכלי התקשורת, שבשבת האחרונה התארח בביתו 'אברך חרדי' שטען באזניו שליאיר לפיד יארע מה שאירע ליצחק רבין. ותהום כל העיר, המפכ''ל דנינו הורה על בדיקה מהירה ודחופה.

ועכשיו אמרו לי אתם: כמעט אני הייתי האברך הזה, נס או לא נס?