אאא

ליל שישי אור לי"ט כסלו, קבוצת בלבעתים, רובם ממוצא ליטאי, בוגרי עולם הישיבות, שעבורם המילה חב"ד היא סמל השיקוץ וברסלב היא סמל של מי שהשתגע, יושבים ומתנועעים בדביקות תוך שהם שרים בהתלהבות ניגון חב"די שחלקם לא מכירים.

על השולחן, בקבוקי וודקה וברנדי ריקים. בין ניגון לניגון מדבר המשפיע החב"די שהובא במיוחד לערב זה ואיש אינו מכירו, הוא מדבר דברי חסידות ואמונה, ושוזר הכל בסיפור מאסרו ושחרורו של הרבי הזקן.

בשלב כלשהו, כמה ראשים הורכנו אל השולחן משילוב של השעה המאוחרת של אחרי חצות ליל לצד השפעת האלכוהול. זו הייתה התוועדות חב"דית במיטבה שבה דיברו על אמונה, ועל גאולה וכל המסביב.

למחרת, כאשר סיפרתי על ההתוועדות לחבר, הוא הפטיר לעברי ש"אתם מסוג האנשים שלא מפספסים הזדמנות לחגוג עם בקבוק משקה או אוכל טוב ומוכנים בשביל זה לחגוג עם כל חסידות או מאורע".

תשובתי הייתה שזה סוג של תשובת המשקל, דווקא עבורי, כמי שגדל ברחוב הליטאי שבו יש רק דרך אחת ששוללת את כולם מסביב, את החסידים למיניהם, את הספרדים, את החוזרים בתשובה וכמובן את חב"ד או ברסלב.

בשלב כלשהו בחיי הבנתי שלעבודת השם יש דרכים רבות, ובמקום לשלול את כולם אני מעדיף להתחבר לכולם ומכל אחד לקחת משהו ולהיות סתם יהודי פשוט שלא שייך לחצר זו או אחרת, אלא להנות מהיכולת לקבל בשמחה מכל החצרות.

ימים לאחר מכן, הרשת סערה, גברת בדרגת סא"ל בצה"ל אמרה בשיחת טלפון לנציג שרות שהיא שונאת חרדים ומבחינתה שימותו, הדברים נאמרו בשיחת טלפון בינה לבין נציג חברה מסחרית בעת שביררה על קבלת שירות מאותה חברה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

החברה המסחרית שממנה רצתה הקצינה לקבל את השירות, קיבלה אחלה פרסומת בפריים טיים, והבחור שקיבל את שיחת הטלפון ושמע את הדברים ממש מכלי ראשון, הפך למיני סלב כאשר בכל במה תקשורתית ביקשו לשמוע על תחושתו הרעה בעקבות השיחה המפחידה.

כותרות מאיימות ומלחיצות לא איחרו לבוא, "חיילים חרדים מביעים חשש: "בצבא פשוט שונאים אותנו", דבריה של הקצינה המנאצת, הגיעו לאזניהם של חיילי צה"ל החרדים והותירו חשש באשר ליחס כלפי המגזר החרדי.

אחיי החרדים, ובמיוחד אתם החיילים החרדים, אני יכול להרגיע אתכם. לא פחות ממה ששונאת אותנו אותה קצינה על עובדת היותנו חרדים הנאמנים להשם ולתורתו, שונאים אותנו חרדים רבים שהם בטוחים שדרכם בעבודת השם היא הדרך היחידה ואילו לאחרים אין מקום וזכות להיקרא חרדים.

השנאה הגוברת בתוך הרחוב החרדי בין פלגים ותתי פלגים חמורה וצריכה להדאיג אותנו הרבה יותר מאמירה של קצינה שלא מייצגת בעיני כלום מלבד את עצמה.