אאא

בשבוע שעבר כתב ידידי הרב חיים ולדר מאמר כעוס תחת השם אל תוך הלב של אורי, שם הוא מבקר קשות את השופט דוד רוזן שדן את ר' אורי לופוליאנסקי אציל הנפש ל-6 שנות מאסר בפועל.

כידוע, בדין הפלילי יש מושג של היסוד הנפשי, דנים מה ראה הנאשם שעומד לפנינו בדעתו לבצע עברה זו. האם הכסף העבירו על דעתו? או שמא רגש נקמה וכדו'.  זה יסוד חשוב הוא לא עובד לפי כללים שמעוגני בספרים הנלמדים עלי ידי שופטים ועורכי דין, זה קשור לנפש האדם ואת זה פחות לומדים.

בשורה התחתונה השופט - עם עצמו - מחליט למי להאמין ומתי, את מה לתלות במה. ולפעמים זה קשור למה מצפים ממנו ואיך הוא (השופט) יקדם את הקריירה שלו. ידועה אמרתו של השופט העליון כהן,  שלפתע פתאום הוא מחליט לזכות או להרשיע ולכמה שנים להשליך אדם לכלא. 

היה לי הכבוד המפוקפק להעיד עדות אופי על אדם שהורשע בצורה חמורה, וקיבל עונש קל מאוד. עד כדי כך, שעו"ד דוד ליבאי, שר המשפטים לשעבר, אמר לו - אין צורך בערעור, "מעולם לא ראיתי אדם עם הרשעה כזו גורפת שקיבל עונש כה קל".

מי דיבר עם השופט בין ההרשעה לגזר הדין, שגרם לו לשנות עד כדי כך את דעתו? ליבאי "האשים אותי" וטען שהוכחתי לשופט שההרשעה התבססה על הנחת היסוד שהנאשם הוא אדם נורמאלי, ולכן עולה השאלה איך נתן כספים מסויימים שהעלו חשדות לפלילים. אך אני בעדותי הוכחתי שהנאשם נתן לאלפי אנשים כמו שנתן למקרה שדובר במשפט זה, ולכן אין הוכחה, מדובר באדם מיוחד והכול עורבא פרח. 

אם כן, ר' חיים ולדר ידידי בא נכנס לראשו של השופט, הוא לא פגש בחיים אדם שדומה במשהו למלאך ר' אורי, הוא לא מכיר אדם שכל כולו נתינה ביום ובלילה הוא אשתו ילדיו וכו' הוא מכיר ח'ברה שהקימו "עמותות עזרה" שמקבלים סכומי עתק ורוב תקציבם הוא למשכורות, ולא עושים אפי' מה שעושה אחד ממוקדי "יד שרה" וקיימים למעלה ממאה מוקדים כאלה ברחבי הארץ ודבר זה נלמד בעולם כולו. 

השופט חי בחברה שאם מישהו אומר לך בוקר טוב בחיוך כנראה הוא צריך ממך משהו. 

אצלו פוליטיקאי זה אדם שעבר פריימריז שהוא וחבריו לכלכו אחד את השני ומי שהביא יותר ארגזים הוא שנבחר. השופט לא מאמין שר' אורי התחנן לרב אלישיב זצ"ל זיע"א שאינו רוצה תפקיד פולטי כל שהו ואני יודע זאת מכלי ראשון מאדם שהיה עמם בחדר באותה שעה. 

אין לו אפשרות לחשוב או לדמיין כי בחייו הוא לא נפגש עם אדם כזה, ולכן אנו שקוראים את פסה"ד המומים מייחוס לר' אורי כל מני חשבונות משונים וקטנוניים ביחס לאדם כמוהו. אנו צריכים פשוט לרחם על השופט דוד רוזן שלא זכה להכיר רמה כזו של אנשים מורמים מעם, ולהודות לבורא עולם שאנו וילדינו חיים ויודעים שיש כאלה שכולם כל כולם חסד ונתינה שלא על מנת לקבל פרס (לפחות בעולם הזה).

נ.ב. שמעתי ששר האוצר קיבל עליו מצוות "ואהבת לרעך כמוך" אם כך שיחזיר את האוכל והכסף לתרופות שגזל מעשרות אלפי ילדים.