אאא

אז מי יהיה ראש העיר הבא של אלעד? כולם מעוניינים לדעת. אחרי הכל מדובר בעיר שזכתה לשלל כינויים מ"עיר אוכלת ראשיה" ועד "דווקא מקום נחמד, אבל יש בו הרבה מחלוקת".

ראשית ברשותכם, כתושב העיר הזו, אספר לכם משהו עליה. אלעד היא 'עיר הלוויין' החרדית במיקום "הכי שווה", אלעד גם הכי הטרוגנית - דרים בה תלמידי חכמים עצומים לצד בעלי בתים יראי שמיים, חרדים אדוקים לצד דתיים לאומיים וספרדים מכל מגוון שתעלו בדעתכם לצד אשכנזים מכל הזרמים.

היא גם עיר יפה ומסודרת, עשירה במוסדות חינוך איכותיים, מלאה בבתי כנסת ובישיבות, ונהנית מיתרון טופוגרפי שמתאים גם לחובבי הרים וגם למעדיפי מישורים.

גרים בה כ"כ הרבה אנשים איכותיים - באחוזים גבוהים יחסית לריכוזים החרדים האחרים - שפלא הדבר שהם לא הפכו ל"חלון הראווה" וכרטיס הביקור שלה.

אז מאיזו בעיה סובלת העיר? אל תחפשו בגזרת הרבנים. הבעיה האמיתית של אלעד היא שהשיטה לבחירת נציגי הציבור – שאולי עובדת בערים האחרות – לא מתאימה לה כלל וכלל.

מיד נפרט את השמועות על המועמדים וה'דילים' לראשות העיר, אבל קודם כל צל"ש לתנועת ש"ס, ברצינות, לא בציניות.

לראשונה מזה זמן, עושה רושם שראשי התנועה דווקא קשובים לרחשים המגיעים מהציבור. תרגום ה'רחשים' האלה אמור להישמע בערך כך: התושבים לא מוכנים לקבל מועמד מוצנח; לא מעוניינים באישיות 'מחוברת מידי' לקהילות חזקות ו/או לרבנים בעיר; לא יקבלו אדם שיוצב על ידי המפלגה רק משום שהיה צורך למצוא עבורו 'סידור עבודה' ובאופן כללי כדאי שהדמות המדוברת תהיה בעלת יכולת ביצועית מוכחת.

כאמור, הפעם הרושם הוא שראשי ש"ס ערים למתרחש. אחרת היו מכריזים כבר מזמן על המועמד שלהם לראשות.

ועוד משהו שחשוב לדעת על אלעד - הציבור כבר מזמן 'לא בכיסה' של אף מפלגה. למעשה, קשה עד בלתי אפשרי לחשב את האלקטורל, לנתח ולהציע תסריטים מגובשים, ברורים והגיוניים. שרוליק פרוש קורא לזה "עיר של ספרדים אבל לא של ש"סניקים", אחרים מגדירים את זה ב"הרוב פה זה ש"ס. נקודה".

שני השחקנים המרכזיים במרוץ לראשות הם צביקה כהן (ש"ס) מחד, ושרוליק פרוש (חסידים) מאידך. מועמדותם של אנשים נוספים, חלקם ראויים, נלקחה גם היא בחשבון, אבל לפרק זמן קצר. מה גם שחלק מאותם אנשים 'לקו' בחסרונות אותן מנינו קודם – אלה שהציבור לא מוכן לקבל.

ועכשיו לשמועות מבוססות חלקית, לאחר 'ניקוי' קונספירציות למיניהן.

דרעי החליט שצביקה כהן הוא המועמד מתוך הנחה שהוא היחידי שיכול לנצח בוודאות את שרוליק פרוש. פרוש לא רצה כ"כ לרוץ מול צביקה, אבל בסופו של דבר החליט שכן.

בביתו של רב העיר הספרדי - המתנגדים בנחרצות לכהן - נתגלע וויכוח בין הסבורים ש"הגזירה נגזרה", לבין אלה הגורסים שיש להמשיך ללחוץ למענו של שמטוב מנחם – המועמד המועדף על בני הבית.

הלשונות הרעות יודעות לספר שבמקרה שצביקה כהן ירוץ, פרוש יזכה לתמיכה שקטה מבית הרב הספרדי בתמורה ל"עירבון" שיבטיח את שמירת האינטרסים החשובים. מצד שני, אם המועמד יהיה שמטוב מנחם, כמה קהילות ספרדיות יימנעו מהצבעה, או אפילו ישלשלו את הפתק "ישראל פרוש", העיקר שראש העיר לא יהיה מזוהה.

וצביקה כהן עצמו? הוא בכלל קשור לרבה האשכנזי של העיר - עובדה שמרתיעה חלק מהציבור הספרדי.

פלונטר.

אז מה עושים? מנסים כמובן להשיג הסכמות והבנות עם ראשי הציבור האשכנזי. הבעיה: אי אפשר להבטיח שיתוף פעולה, מכיוון שעבורם מדובר (אולי) בהזדמנות חד-פעמית לכבוש את העיר, שרוב תושביה ספרדים.

והרחוב הספרדי מגיב בחשש. חלק סבורים ששרוליק "בסך הכל בנאדם נחמד", וחלק אומרים ש"אם האשכנזים ישתלטו על העירייה, הספרדים לא יוכלו להיכנס לבניין", על כל המשתמע מכך. מצד שני, אם השמועות נכונות, הרי שצביקה מעוניין לרוץ רק כמועמד מוסכם. וכמוסכם, כבר נקבע עבורו מי יהיה העוזר, הנהג, מנכ"ל העירייה, זהות הנציגים ברשימה, חלוקת הסמכויות... בקיצור, במקום צביקה כהן ראש העיר, תושבי אלעד יקבלו עוף שכנפיו מקוצצות, ונוסחה מדויקת להמשך המחלוקות והמאבקים למשך חמש שנים נוספות...

ועוד שמועה אחת עקשנית מתרוצצת מפה לאוזן: פרוש כל כך בטוח בניצחונו, שבמסגרת המשא-ומתן הפנים-אשכנזי הוא סיכם עם הליטאים שבקדנציה הזו הוא יהיה ראש העיר, ובקדנציה הבאה יהיה זה מישהו ליטאי. הלא אחרי שהעיר תוכרז כ'שטח אשכנזי כבוש', אף אחד כבר לא יצליח לערער את ההגמוניה. כמו בבני ברק, שם אף אחד לא 'סופר' את השליש הספרדי כשניגשים לחלק את עור הדב.

פלונטר כבר אמרנו...

וזה השלב בו אנחנו - תושבי העיר הזו - צריכים לסייע למקבלי ההחלטות ולרוקמי ה'דילים', כדי לעצור את המחול המעוות.

הקביעות הבאות אינן מוגדרות כקונצנזוס, אך בהחלט נחשבות כ'דעת הרוב': צביקה כהן ושרוליק פרוש זוכים להערכה, אבל השיטה בה מתנהלים הדברים – ממש לא. אין בסאגה הזו שום דבר ממה שמעניין את התושבים – אדם ראוי שטובת העיר לנגד עיניו. ועם כל הכבוד לשניים, רוב האוכלוסייה בעיר הזו – ובהפרש ניכר – היא אוכלוסייה ספרדית מובהקת.

אז ראשי ש"ס היקרים. אם בכל זאת משהו משתבש, תרשו לי להכיר לכם ברירה נוספת - יהודי עם יכולות מוניציפאליות מוכחות, העונה לשם יצחק (איציק) טרבלסי.

הוא שימש בתפקידים בכירים בעירייה בתקופה היפה ביותר בתולדות אלעד, השיג תקציבים שהיה נדמה שאי אפשר להשיג, וזיהה הזדמנויות שאחרים - אז מנוסים ממנו - לא השכילו לזהות.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

הוא התפרסם כאדם שיודע למנוע בעיות לפני שהן מתרחשות ובמקביל יזם מהלכים חיוביים, פתר בחוכמה בעיות רגישות, ועל הדרך זכה להערכה של רבנים ונציגים מכל הזרמים, בעיקר משום שנהג בסגנון אחר - נדיר בנוף הפוליטי המקומי - כזה המתרחק מתרגילים ומזימות, ומתרכז בפתרונות אמיתיים וישרים.

כן – הוא תושב העיר. בהחלט – עם יכולות ביצוע מוכחות. לא – אין בו את היצר המוגבל, הנלוז, הנתעב כל כך, של דאגה לקהילה מצומצמת אחת. וממש לא – הוא לא שייך לזן הפוליטיקאים שחייבים את הקריירה שלהם לפלוני ולאלמוני, או חייבים את נקמתם לאלה שלא רצו בהם.

מצד שני, ובעצם "מאותו צד", הוא מקובל על רבני העיר לרבות הרב הספרדי.

הפתרון מונח ממש לפניכם – ראשי ש"ס המכובדים. עושה רושם שאתם קשובים הפעם, אז אל תשכחו לבדוק גם את האופציה הזו, לפני שאתם ממהרים אלי בחירות, מחוסר ברירה פוליטית.

נ. ב. כותב המאמר עובד בכלי תקשורת מכובד, אולם הדברים משקפים את דעתו האישית ותו לא.