אאא

דמיינו לעצמכם מציאות אחרת. מציאות בה אהוד אולמרט לא מודח מתפקידו כראש ממשלה ומרכיב את הממשלה גם בבחירות שלאחר מכן. במציאות כזו יו"ר האופוזיציה היום היה חה"כ בנימין נתניהו ואולמרט מוביל קואליציה של מרכז - שמאל - חרדים.

אני לא בטוח בהשלכות שיכלו להיות למציאות כזו עלינו אבל אני גם לא בטוח שמציאות חלופית כזו הייתה פחות טובה ממה שאנו חווים כיום. יתכן שאולמרט כראש ממשלה בעל לגיטימציה גבוהה יותר בשמאל היה יכול להימנע מלהגיע לעימותים עם המפלגות החרדיות להן אנו עדים בימים אלו.

יתכן גם שליברמן באופוזיציה יחד עם נתניהו, היו מאפשרים לאולמרט להתמודד עם ביטולו של חוק טל באופן פחות קיצוני, הכיוון אליו מסתמן שנתניהו צועד. יתכן שמצבנו המדיני היה שונה והזירה הזו הייתה תופסת מקום גדול הרבה יותר בחיינו.

יכול להיות שמהפיכת הסלולר וועדת הריכוזיות לא היו יוצאים לדרך היות ואולמרט לא היה נאלץ להתמודד עם מחאות הקיץ שעבר שבמידה רבה לובו על ידי כלי תקשורת שלא לוקים בחיבה יתירה לנתניהו.  

הכול יכול להיות והכול יתכן. במציאות החלופית הזו הפרקליטות גם לא מובילה הדחת ראש ממשלה בהאשמות שמתבררות לאחר שנים כהאשמות שווא. זוהי מציאות בה כאשר אדם חשוד בעברה מסוימת, הנושא נבדק בכפפות של משי וכבודו של האדם נשמר כל עוד אין ראיות של למעלה מכל ספק באי חפותו. החשד היה מוטח בנאשם בחדרי חדרים ולא מרוח בכותרות אדומות על ידי כלי מדיה מוטי אינטרסים שכבר ממש לא ברור האם הם או מושאי חיציהם, בעלי מניעים רבים יותר וסבוכים יותר.

 האם המציאות בה אולמרט מכהן כראש ממשלה קוסמת לי? לא במיוחד. למרות רגשות הגעגוע שחה"כ גפני מכריז שהוא חש אותם ביחס לאולמרט, לא ברור לי מי עדיף לנו כמגזר החרדי בראשות הממשלה.

מה שקוסם לי במציאות הזו הוא שמירה על כבודו של האדם והנחת החפות שלו. קוסם לי שנושא שכה משפיע על אזרחי המדינה כמו זהותו של ראש הממשלה, לא נחתך על ידי משפטנים שמניעיהם עלולים לנבוע מסקאלה רחבה של אפשרויות.

קוסמת לי העובדה שכאזרח, אני לא צריך להגיע למצב בו "יש שופטים בירושלים" כדי לדעת את מה שזכותי לדעת. עד אז, מסתבר שאאלץ להתמודד עם המציאות בה אנו חיים.

הכותב הינו עו"ד אריאל רוט ממשרדו של ד"ר יעקב וינרוט ושות'