ג´קי לוי (צילום: פלאש 90)
ג´קי לוי (צילום: פלאש 90)
אאא

לפני שבוע כתב כאן ישראל אהרן על 'הטור הזוועתי' שכתב ג'קי לוי נגד החרדים.

הטור הזה אמנם מגעיל, והקריקטורה עוד יותר. אבל דבר אחד צריך להיות ברור: ג'קי לוי אינו משלנו.

הוא אינו דתי-לאומי, גם אם הוא יצעק שכן מהיום עד מחר. הכיפה של לוי נעה בין קונסרבטיביות לרפורמיות, אבל היא בודאי לא אורטודוקסית.

וכרפורמי או קונסרבטיבי, באמת אין מה להתפלא על האובסיסיביות של שנאתו לחרדים.

רק לפני חדשיים בערך, קריין ג'קי לוי קמפיין פרסומי לסידור קונסרבטיבי, שמשנה את נוסח התפילה: מהסידור נמחקו, למשל, הברכות 'שלא עשני אשה' ו'שלא עשני גוי', פסוקים (מהתורה!) המביעים 'נקמנות ואכזריות מיותרות', כמו 'ויכסו מים צריהם אחד מהם לא נותר', ועוד.

לוי חטף על כך בראש מכל הכיוונים – בתוך הציבור הדתי-לאומי. אפילו הוא עצמו הודה שהיה המום מעצמת המחאות.

אתם יודעים למה הוא היה המום? כי עד לאותו היום, לא הבין לוי את ההבדל בין 'דתי-לאומי' לבין קונסרבטיבי.

הוא לא הבין שדתי לאומי הוא דתי. נקודה. לאומי, ודתי. מחויב להלכה, למסורת ולשולחן ערוך.

בראיון שערכו איתו בעיתון 'בשבע', (שהיה, אגב, חנפני ובכפפות של משי), היתמם לוי: "לא הבנתי את הסידור הזה כקונסרבטיבי". באמת? ומי הוציא אותו? הרבנות הראשית לישראל?

אין לי שום ענין בג'קי לוי עצמו. שיהיה קונסרבטיבי, רפורמי, בהאי או בודהיסטי. ממילא יש עוד מליונים כמוהו. אבל שלא יהיה צבוע, ושלא יציג את עצמו כדתי.

אתה מקריין בקולך המוכר פרסומת לסידור קונסרבטיבי? תגיד זאת בתשדיר בפה מלא, ואל תציג את הסידור כאחד מכל הסידורים – המסורתיים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

ואחר כך הוא עוד ידבר על צביעות חרדית.

והנה הצביעות בהתגלמותה, להאזנה: לסידור הוקלטו ארבעה תשדירי-פרסומת; שלשה קריין ג'קי לוי, ואחד מקריינת ורד יפתחי, שהיא, אם שאלתם את עצמכם, שדרנית חילונית ופמינסטית.

אז מה ההבדל?

תשמעו בעצמכם. פשוט, הטקסטים של לוי מרוככים, כאלה שהוא חשב שהציבור יוכל לבלוע, ולהאמין שמדובר בסידור מסורתי. 'סידור שמתאים לכולם', וזה הכל.

אבל הטקסט של יפתחי ברור מידי: "רוצה להרגיש שוות-ערך ושוות מעמד, ולא רק להשקיף מעזרת הנשים? לא מצליחה להשלים עם הברכה 'שלא עשני אשה'? – ואני תפילתי, סידור מסורתי ושיוויוני"...

את זה לוי לא היה מעוניין לקריין. הוא לא ביקש לפרסם סידור קונסרבטיבי כמו שהוא. הוא היה מעוניין לפרסם סידור קונסרבטיבי – ולהציגו בתור סידור מסורתי.

קונסרבטיבי, אמרנו. צבוע, כבר אמרנו?