אאא

בשנים האחרונות ממשלת ישראל שמה לה למטרה לשלב גברים חרדים ככוח עבודה במשק הישראלי ואף משקיעה במטרה זו חצי מיליארד שקלים במסגרת תוכנית פרנסה וכלכלה. עצם זה שמדינת ישראל נעצרת לרגע אל מול צרכי המגזר החרדי. זו כבר בשורה מצוינת.

כחלק מהמדיניות הממשלתית בנושא, הציג שר הכלכלה נפתלי בנט טיוטת הצעת חוק למתן העדפה מתקנת לגברים חרדים בשירות המדינה. אז נכון שהצעות חוק דומות הוגשו מספר פעמים בעבר ע"י ח"כים מהמפלגות החרדיות (ח"כ משה גפני, ח"כ מאיר פורוש, ח"כ ניסים זאב) אך לא הצליחו לעבור במליאה. אולי.. הפעם זה יהיה אחרת. אחרי הכל הקואלציה הנוכחית הוכיחה יכולת מרשימה בהעברת חוקים מורכבים לא פחות.

רבות נכתב על תעסוקת גברים חרדים, והאתגר הגלום בנושא זה. לעומת זאת נהוג לחשוב שמצב תעסוקתן של נשים הינו משביע רצון. רבות מהן עובדות ומשתתפות בשוק התעסוקה. אך זאת רק התמונה השטחית, כשנעמיק פנימה הנתונים קשים, נשים חרדיות עובדות במעט מאד מקצועות, בהרבה פחות שעות, והגרוע מכל השכר הממוצע שלהן נמוך ביותר מ-45 אחוז משכרן הממוצע של נשים ישראליות אחרות שאינן חרדיות. כן, זה נתון אמתי. עם נתונים אלו לא ניתן לעבור לסדר היום.

במשק הישראלי עבודתן של נשים חרדיות מתומחרת נמוך במיוחד. הן מתויגות ככח עבודה זול. זאת על אף שסקרי שביעות רצון בקרב המעסיקים מצביעים שהעובדות החרדיות מדורגות במקומות הגבוהים ביותר מבחינת יכולות, מסירות, התמדה וכח עבודה מעולה. הפער הזה, של עובדות מצוינות במיוחד ששבות הביתה עם מספר מועט של מצלצלים בכיס, מעביר לנו מסר חד וברור כי מנצלים את כח העבודה של החרדיות. פשוט כך.

קיימת חשיבות רבה למאמצים לשיפור מצבו הכלכלי של בני המגזר החרדי. מהלכים אלו ואחרים הינם טובים וראויים, אך בלהט העשייה והרצון לשילוב הגברים החרדים במשק, נוצר סיכון משמעותי לתרחיש אפקט הדלת המסתובבת בה כאשר גברים חרדים יצאו לשוק העבודה ויתפרנסו ביתר קלות מנשים.

היד שפועלת ומתכוונת רק לטוב עלולה בעזרת המרפק הנעלם לגרום לנזק משמעותי לא פחות. הנשים החרדיות המועסקות בשכר נמוך במיוחד תפלטנה ממעגל התעסוקה. לא ישתלם להן יותר להתאמץ, להשאיר את ילדיהן מאחור ולעמול עבור שכר סמלי. תרחיש זה בהחלט אפשרי עקב המציאות בה גברים מקבלים תמריצים להשתלבות והנשים החרדיות נשארות שוב מאחור באין מישהו שייצג וילחם על צרכיהן ומעמדן.

הצעת החוק להעדפה מתקנת יושבת על אפלייה מגדרית בוטה. בה נשים חרדיות הופכות להיות שקופות. תקרת הזכוכית לאישה החרדית היא מציאות ממשית. בשכר ובתנאי העבודה בהשוואה לנשים שאינן חרדיות ובוודאי בהשוואה מול גברים. הצעת החוק הנוכחית מאיימת לשעתק מצב זה, לשמר אותו ואף להחריפו.

בדיוק על כן, קבוצת מעורבות, שאני חברה בה, קואליציית פעולה לקידום מעמד הנשים החרדיות, ניסחה מכתב גלוי הפונה לחברי הכנסת השונים ובפרט לנציגי המגזר החרדי לעשות הכל כדי למנוע מהחוק להיות מוגש במתכונתו הנוכחית. לא לתת יד להחרגת הנשים בנות המגזר החרדי ולהחיל את החוק גם עליהן. לאפשר להן נקודת זינוק שוות ערך לגברים או לנשים ישראליות אחרות ולא להוסיף על קשיי התעסוקה הקיימים ממילא.

הכותבת הינה מנכ"לית מאיר פנים, מייסדת "מובילות" לקידום תעסוקתי לנשים חרדיות.